Uredi svojo rudarsko hišo
V Idriji se je vse do danes ohranilo več kot 100 rudarskih hiš. Zaradi številnih predelav jih je samo 18 ohranilo več kot pet tipičnih značilnosti – le 8 od teh je še vedno naseljenih. Kar polovica rudarskih hiš je danes praznih. To je problem, ki ga vsekakor velja nasloviti v času, ko v Idriji in okolici izrazito primanjkuje stanovanj.
Obnova in naselitev bi torej pozitivno vplivala tako na oživitev mestnega središča kot tudi na krepitev identitete in arhitekturno-urbanistične podobe mesta, vpisanega na UNESCO seznam. Zgledi iz tujine kažejo, da ohranjanje tradicionalnega stavbarstva močno pripomore k krepitvi identitete prostora in lahko služi kot orodje za uspešen razvoj mesta v prihodnosti.
Trajnost
Idrijsko rudarsko hišo odlikuje uporaba naravnih, lokalno dostopnih materialov. V času, ko v ospredje vse bolj prihajajo trendi sonaravne gradnje, je zgled rudarskih hiš lahko še kako poučen. Ustvarite kakovostno arhitekturo z uporabo kombinacije lesa, kamna in apnenih ometov.
Ohranjanje dediščine
Idrija je najstarejše rudarsko mesto v Sloveniji, ki se ponaša z bogato dediščino, vpisano na UNESCO seznam. Sestavni del te dediščine so tudi rudarske hiše, nekoč daleč najbolj zastopan stanovanjski tip rudniških delavcev. Z obnavljanjem lahko prispevamo k ohranitvi delčka bogate rudarske tradicije.
Priložnost za razvoj
Obnavljanje starih stanovanjskih stavb je dobra priložnost za razvoj kakovostne arhitekture 21. stoletja. Z vpeljavo inovativnih gradbenih rešitev ter ob uporabi naravnih materialov je mogoče ob podpori izkušenih strokovnjakov ustvariti sodobno bivanjsko okolje, ki se poklanja tradiciji prostora, v katerem je postavljena.
Pogosta vprašanja
Kako financirati prenovo?
Ob odločitvi za prenovo je potreben pogum in spoštovanje do dediščine – pa tudi finance. V brošuri si lahko ogledate nekaj načinov, kako priti do denarnih spodbud pri prenovi dediščinskih objektov.