Odkrijte posebnosti idrijskih rudarskih hiš
Rudarske hiše predstavljajo neločljiv del UNESCO dediščine Idrije. Do danes so se ohranile kot žive priče izjemno živahne rudarske preteklosti mesta. Spoznajte njihovo zgodbo in odkrijte vse njihove posebnosti!
Kje in kako so živeli idrijski rudarji nekoč? Kako so pred dobrim stoletjem v Idriji gradili hiše in kakšna znanja so pri tem potrebovali? Kaj točno že pomeni beseda »prhavz«? Pridružite se nam na vodenem arhitekturnem sprehodu po Idriji in od blizu spoznajte večstoletno stanovanjsko dediščino idrijskih rudarjev!
Urbana igra
Muzejsko doživetje
Kje in kako so živeli idrijski rudarji nekoč? Kako so pred dobrim stoletjem v Idriji gradili hiše in kakšna znanja so pri tem potrebovali? Kaj točno že pomeni beseda »prhavz«? Pridružite se nam na vodenem arhitekturnem sprehodu po Idriji in od blizu spoznajte večstoletno stanovanjsko dediščino idrijskih rudarjev!
Primerno za posameznike ali skupine do 15 oseb.
Potep po mestu z uporabo pametnega telefona, odkrivanje namigov ter spoznavanje skrivnosti rudarskih hiš. S prijatelji nas obiščite na urbani igri, ki je zasnovana kot soba pobega na prostem, kjer se z reševanjem izzivov dokopljete do nagrade! Si za izziv?
Primerno za 2 do 5 udeležencev.
Posebnosti idrijskih
rudarskih hiš
Idrijske rudarske hiše so arhitekturna posebnost Idrije, najstarejšega rudarskega mesta na Slovenskem. Vse od 18. stoletja, ko so se bolj razvile posamezne graditeljske tehnike in so oblasti več pozornosti namenjale protipožarnim ukrepom (npr. zapoved o obokanju kuhinj in zidanju dimnikov), so začele na strmih bregovih okrog mestnega jedra na nekdanjih rudniških zemljiščih rasti zasebna domovanja rudarjev.
Rudarji so za gradnjo svojih bivališč uporabljali naravne, lokalno dostopne materiale. Rudarske hiše so po navadi vkopali v breg in na kamnitem podstavku postavili večnadstropno strukturo iz brun, ki so jo nato obili z letvami in ometali ter pobelili. Kuhinjski del je bil vedno zidan in obokan.
Idrijske rudarske hiše so bile v današnjem pogledu prave stanovanjske skupnosti, saj je lahko v posamezni hiši živelo tudi po trideset in več stanovalcev. Vse do časa po drugi svetovni vojni so predstavljale najpomembnejši stanovanjski tip, zaradi česar so še danes pomemben pomnik na delček izjemno bogate idrijske preteklosti.
Zunanjost
Zaradi pičlo odmerjenega prostora so bile rudarske hiše na obronkih idrijske kotline grajene na manjši površini, omejenost tlorisa pa so nadoknadile s svojo višino. Visoke, skrbno pobeljene fasade je odlikovala množica manjših, simetrično postavljenih oken, vse skupaj pa je zaključevala strma, s skodlami krita streha.
Rudarji svojih domovanj niso postavljali strnjeno skupaj, temveč vsaksebi, da je bilo okrog vsake hiše dovolj prostora za vrt, na katerem si je rudarska družina lahko pridelala nekaj hrane. Bele fasade so tako še bolj izstopale sredi zelene okolice.
Notranjost
Zmes utilitarnosti in skupnostnega bivanja je narekovala tudi razporeditev prostorov rudarskih domovanj. Iz veže so se prostori odpirali proti kuhinji in glavnemu dnevnemu prostoru – “hiši” ter manjšim sobam – “kamram”, ki so bile namenjene predvsem prenočevanju. Iz veže, ki so si jo delile vse družine, so v nadstropja vodile tudi strme lesene stopnice. Prostorska razporeditev se je v nadstropjih po navadi ponavljala, le da so bili prostori zaradi strme strehe vedno manjši.
Za opremo rudarskih hiš je značilna skromnost, ki so jo rudarji znali obogatiti z obilico ročnih spretnosti. Številni delavci pri rudniku so bili mojstri različnih obrti, od mizarstva, do obdelave kovin in celo izdelovanja ptičjih kletk, ki so bile skoraj nujna oprema v rudarskih domovih.
Stanovanjska kultura
Bivanje v rudarski hiši je bilo v preteklosti povezano s kar nekaj posebnostmi. Ker so bile rudarske hiše v zasebni lasti rudarjev, so se znotraj posameznih hiš oblikovale edinstvene stanovanjske skupnosti gospodarjev in najemnikov delavskega stanu. Najemniki so pogosto živeli v določeni odvisnosti od gospodarjev, poleg plačevanja najemnine pa so morali po nenapisanem pravilu pomagati tudi pri raznih opravilih.